Historie a tradice na ostrově Usedom Usedom ostrov - Ráj na Baltském moři

+49 38375 244 244

 Usedom Tourismus GmbH

Řemesla a tradice na Usedomu

Tradiční řemesla nemusíte obdivovat jen v muzeích. Řemesla se na ostrově předávají z generace na generaci a žijí na mnoha místech ostrova. Již po staletí přitahuje tradiční řemeslo umělce a milovníky. Inspirace charakteristickými vzory, jejich originalita a autenticita se nachází v každém řemeslném domě na ostrově, kde se kloubí moderní a historické dovednosti a tradice dodnes.

Daleko od rušných mořských letovisek s jejich specifickou lázeňskou architekturou, se v malých tišších částech ostrova objevují typické doškové domy dodnes. Tady v Pomořansku sláma a došky jsou také nazývány – potrubní střechy. Reetdachdeckerei – Pokrývání doškami je jeden z nejstarších obchodů v regionu. Ve vnitrozemí dominují krajině staré domy s doškovými střechami rybářů a farmářů. V současné době vznikají na mnoha místech na ostrově nové budovy, tak jako před stovkami let. Rákosí použité na střechy má výborné izolační vlastnosti proti teplu a chladu. Nově položené došky jsou zlato-žluté a svojí typickou barvu dostanou až po několika měsících, potom se zbarví do šedo-hněda.

Hlavně rybáři žili dlouhou dobu v doškových domech. Podél celého pobřeží Baltského moře stále existují rybáři, kteří rybaří z pláží, kteří chodí každé ráno na ryby a jejich dřevěné lodě jsou taženy traktorem po pláži. Živé zkušenosti můžete až do dnešního dne vidět ve městech Ahlbeck, Heringsdorf a Koserow.

Typickým produktem na Usedomu jsou tzv. ‚Freester Fischer koberce‚ které se objevilo v roce 1920 a vzešlo z nepříjemné situace rybářů na ostrově. Ručně tkané koberce se staly hlavním vyhledávaným artiklem. Typická barva je založena na skutečném světě, jako jsou pláže a moře. Klasické a často používané motivy patří ve stylizované podobě: vlny, racci, labutě, kormoráni, kotvy, plážové bodláky a samozřejmě ryby.

Ateliér keramického umělce Daniela Grafa spojuje prastaré řemeslo s moderním designem v podobě zahradní a architektonické keramiky. Nadšený umělec hledá často inspiraci v přírodě. Jeho díla jsou kombinací keramiky s ocelí a kousky dřeva. Kromě tohoto ateliéru existuje několik dalších dílen v Bannemin a Mellenthin. Zejména Mellenthinská keramická manufaktura se stala vyhledávanou dílnou. Hrnčířka Susi Erler vyrábí tradiční pomořanskou keramiku. Převážně zářivé lakované kusy nádobí s modrou barvou byly v populární a rozšířené v mnoha domácnostech v regionu.

Usedom – Historie

Uznojem (německy Usedom, polsky Uznam, pomořansky Ùznôm) je pobřežní ostrov Baltského moře na hranici Polska (městský okres Svinoústí,Západopomořanské vojvodství) a Německa (Zemský okres Přední Pomořansko-Greifswald, Meklenbursko-Přední Pomořansko), který uzavírá ze severu Štětínský záliv.

Rozloha ostrova činí 445 km², z čehož přibližně 72 km² se nachází v Polsku a 373 km² v Německu. Pobřeží je velmi členité s množstvím poloostrovů. Od pevniny je ostrov na západě oddělen úžinou Peenestrom, která současně představuje rozšířené ústí řeky Pěny (něm. Peene), a na jihu Štětínským zálivem. Od ostrova Volyň (pol. Wolin) jej odděluje úžina Svina. Na konci 19. století byl z důvodu zlepšení splavnosti Sviny vybudován kanál Kaiserfahrt, dnes zvaný (Kanał Piastowski), který od Uznojmu oddělil tak nově vzniklý ostrov Kaseburg, dnes Karsibór. Od západu zasahuje hluboko do ostrova zátoka Achterwasser, dělící ostrov na severní a jižní část.

Nejvýše položeným bodem ostrova je Golm s nadmořskou výškou 59 m, který leží blízko hranic na německé straně nedaleko Wydrzan, části města Svinoústí.

Zurück zur letzten Seite
Nach oben scrollen
© 2016 - Usedom Tourismus GmbH - usedom.de
<